***

22 czerwca odbyła się czwarta debata z jubileuszowego cyklu organizowanego z okazji 800-lecia obecności dominikanów we Wrocławiu.

Tematem spotkania było szczęście – jedno z najbardziej uniwersalnych, a jednocześnie najbardziej osobistych doświadczeń człowieka.

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z kongresem i festiwalem Re_mind, przygotowanym przez Uniwersytet SWPS, Miasto Wrocław oraz Telewizję Polską.

Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury Czasoprzestrzeń we Wrocławiu.

W dyskusji udział wzięli:

  • Tomasz Franc OP – Dominikanin, psycholog, psychoterapeuta i duszpasterz, od lat zajmujący się towarzyszeniem osobom w ich zmaganiach duchowych i emocjonalnych.
  • Tomasz Stawiszyński – Filozof, eseista i publicysta, znany z krytycznego i pogłębionego spojrzenia na współczesną kulturę oraz jej mity dotyczące szczęścia, sukcesu i samorealizacji.
  • Tomasz Zaleśkiewicz –  Profesor psychologii; badacz specjalizujący się w tematyce podejmowania przez ludzi decyzji.

Rozmowa nie skupiała się na poszukiwaniu jednej definicji szczęścia. Uczestnicy zastanawiali się m.in., czy można świadomie wybrać szczęście, jaką rolę odgrywa w naszym życiu cierpienie oraz czy mimo trudnych doświadczeń i kryzysów jesteśmy w stanie odnajdywać sens, nadzieję i wdzięczność za codzienność.

O. Tomasz Franc podejmował te zagadnienia z perspektywy wiary chrześcijańskiej, poruszając również temat szczęścia w niebie i pytanie o to, czy już tutaj, na ziemi, możemy doświadczyć jego przedmaku.

Ważną częścią wydarzenia była rozmowa z publicznością. Pojawiły się pytania dotyczące wpływu mediów społecznościowych na młode pokolenie, budowania autentycznych relacji, umiejętności dostrzegania drugiego człowieka oraz różnicy między szczęściem a przyjemnością.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom debaty za inspirującą rozmowę i podzielenie się swoją wiedzą oraz doświadczeniem.

Wyrazy wdzięczności kierujemy również do organizatorów i wszystkich zaangażowanych w przygotowanie tego wydarzenia.

Dziękujemy także publiczności za liczną obecność, uważne słuchanie i aktywny udział w ostatniej części spotkania, podczas której padło wiele ciekawych i ważnych pytań.

Do zobaczenia po wakacjach na kolejnej debacie!

fot. Justyna Ben Amara