Wrocław, 23 marca 2020 roku

 

„Potem sprowadź lekarza, bo jego też stworzył Pan,
nie odsuwaj się od niego, albowiem jest on ci potrzebny.”
(Syr 38, 12)

Drodzy Bracia i Siostry,

 

Lekarza stworzył Pan. Wierzymy, że wszelkie dobro pochodzi od Niego. Bóg nie tylko czyni cuda przekraczające nasze rozumienie i niewytłumaczalne z punktu widzenia nauk ścisłych, ale przede wszystkim każdego dnia pozwala nam doświadczać cudu rozumu, który został nam przez Niego dany. Szczególnie w tych dniach, kiedy jesteśmy jeszcze dalecy od zrozumienia głębszego sensu obecnych wydarzeń, możemy być wdzięczni Bogu, że rozumiemy chociaż mechanizmy rządzące rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Mając inną wiedzę niż miały poprzednie pokolenia doświadczające chorób zakaźnych, ponosimy inną niż one odpowiedzialność moralną za nasze działania. Nikt z nas nie może udawać, że tej wiedzy nie posiada. A jeśliby jej nie posiadał, może zapytać lekarza, bo jego Bóg obdarzył talentami, które uzdolniły go do podjęcia tak ciężkiej i odpowiedzialnej pracy.

Dlatego, zaczynając kolejny tydzień tego nietypowego okresu, możemy jedynie potwierdzić podjętą 14 marca decyzję o zawieszeniu do odwołania publicznego sprawowania Eucharystii w naszym kościele. Ogłoszenie stanu epidemii w miejsce stanu zagrożenia epidemicznego, sprawia, że inna decyzja byłaby oznaką braku konsekwencji.

Chcemy by jej utrzymanie było znakiem naszego szacunku dla lekarzy, ale także dla tych wszystkich, którzy tak dużo tracą zostając w domu, wszystkich pozbawionych pracy, zatrwożonych myślą
o przyszłości. Nie chcemy popsuć waszego trudu i ofiary – choć próżność kusi by wyglądać teraz bardziej bohatersko. Ale to mieszkańcy Wrocławia bohatersko siedzą w domach – i my razem z Wami.

Teraz możemy zobaczyć, że położenie naszego kościoła w komunikacyjnym centrum Wrocławia jest nie tylko błogosławieństwem, ale niesie ze sobą także wielką odpowiedzialność.

Na szczęście, nasza modlitwa, sprawowanie Eucharystii, głoszenie słowa, trwają w naszym kościele mimo wszelkich ograniczeń. Tak jak zapewnialiśmy, wszystkie przyjęte na kolejne dni intencje mszalne oraz te, które obecnie mogą być składane, odprawiamy w normalnym rytmie.

W niektórych celebracjach już można uczestniczyć poprzez Internet. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Kościół, wraz z kaplicą bł. Czesława, patrona Wrocławia,  pozostaje otwarty do modlitwy indywidualnej w dni powszednie od godz. 9.00 do 19.00. W tym czasie otwarta jest także zakrystia.

Poza wspomnianymi celebracjami liturgicznymi i działalnością duszpasterską, która przeniosła się do Internetu, dostępny będzie w dni powszednie od 9.30 do 19.00 telefon duszpasterski (numer: 698 633 009), pod którym bracia będą udzielali wsparcia duchowego i odpowiadali na pytania. To nowa inicjatywa i może być rozwijana w zależności od potrzeb.

Członków naszych duszpasterstw zachęcamy do twórczego wykorzystania przestrzeni wirtualnej, ale także do kontaktu ze swoimi duszpasterzami. Zgłaszajcie im swoje potrzeby duchowe. Nie jesteście sami.

Nie możemy się już doczekać powrotu do normalności. Jednocześnie nieustannie szukamy nowych form spotkania, ale także poddajemy weryfikacji nasze decyzje, tak by stan obecnej izolacji nie trwał ani chwili dłużej niż jest to konieczne.

Ale na razie zostańcie w domu.

Serdecznie pozdrawiamy i otaczamy modlitwą,

Wojciech Delik OP

Przeor