Zapraszamy na kolejny koncert organowy w ramach Wieczorów Czesławowych.

W środę 22 sierpnia wystąpi prof. Tomasz Adam Nowak. Wieczory Czesławowe to dominikańska oferta kulturalna w ścisłym centrum Wrocławia. To cykl koncertów organowych na światowym poziomie. Tym razem wystąpi prof. Tomasz Adam Nowak, organista mieszkający i pracujący na co dzień w Niemczech. Koncert odbędzie się w kościele Dominikanów (ADRES) 22 sierpnia (środa) o g. 20:00.

Tomasz Adam Nowak ukończył z wyróżnieniem studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Joachima Grubicha w 1987 roku. Współpracy ze znakomitym pianista-pedagogiem Kajetanem Mochtakiem podczas studiów warszawskich zawdzięcza artysta decydujące dla artystycznego rozwoju impulsy. Dalsze studia organowe kontynuował w Monachium u Franza Lehrndorfera, Amsterdamie u Ewalda Kooimana oraz w Paryżu u Marie-Claire Alain. Ukończył tez studia muzyki kościelnej w Wyższej Szkole Muzycznej w Essen. Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Budapeszcie, Kamieniu Pomorskim, Lüneburgu, Berlinie, Wiesbaden, oraz – jako jedyny Polak w ponad 50-letniej historii konkursu – zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Organowej w Haarlem w Holandii. Koncertuje w większości krajów europejskich. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia oraz niemieckich rozgłośni radiowych, jak tez nagrań płyt kompaktowych. W latach 1994-2018 wykonał w Niemczech, w cyklu koncertów, siedmiokrotnie wszystkie dzieła organowe J. S. Bacha. W 2001 roku utrwalił komplet tych dziel na 12 płytach kompaktowych. Jest profesorem organów i improwizacji w Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold jak tez organista w kościele św. Lamberta w Münster (Westfalia). Prowadzi międzynarodowe kursy z zakresu interpretacji i improwizacji organowej. Jako solista współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi Europy.

W programie koncertu: G.F. Haendel, J.Ch.Fr.Bach, J. Haydn, J. Brahms i improwizacje.

W roku jubileuszowym 100-lecia odzyskania niepodległości wystąpią tylko polscy artyści-organiści, jednocześnie mieszkający zarówno w naszym kraju jak i w USA czy też w Niemczech. Cykl zainaugurował dr Wojciech Wojtasiewicz, niebawem usłyszymy prof. Tomasza Adama Nowaka z Niemiec, a na zakończenie cyklu dra Tomasza Głuchowskiego, organistę wrocławskich dominikanów.

Spotkania z muzyką organową i kameralną, powstały z potrzeby wzbogacenia oferty kulturalnej ścisłego centrum Wrocławia. Kolejne koncerty odbędą się w cyklu comiesięcznym w środy: 22 sierpnia i 19 września 2018 r., o godz. 20:00.

Kościół OO dominikanów, położony jest w miejscu będącym swoistym tyglem współczesnego miasta. W miejscu którym mieszają i łączą się ze sobą warstwy kulturowe, religijne i ekonomiczne. W miejscu ważnym dla turystyki Wrocławia (bliskość Muzeum Architektury, Panoramy Racławickiej), w miejscu ważnym dla religii (Kaplica z grobem bł. Czesława, założyciela wrocławskich dominikanów, a od 1963 r. Patrona Wrocławia).
W kościele tym, jako jednej z nielicznych świątyń, znajdują się dwa instrumenty organowe, o różnej stylistyce brzmieniowej. Organy, które pozwalają zaprezentować potencjalnym słuchaczom szerokie spectrum muzyki organowej i kameralnej. Ponadto jeden z nich to opus vitae Józefa Cynara, polskiego organmistrza, który na stałe wpisał się swoimi instrumentami w historię i organową panoramę Wrocławia. Podczas ok. godzinnego koncertu słuchacze będą mieli możliwość posłuchania obu instrumentów.
Info. i materiały prasowe na stronie: https://wroclaw.dominikanie.pl/wieczory-czeslawowe/