W najnowszym numerze miesięcznika „W drodze” o antykoncepcji, zaufaniu i naszych problemach z językiem polskim.

Pigułka antykoncepcyjna jest uważana przez niektórych za najważniejszy wynalazek XX wieku. Nie ulega wątpliwości, że zmieniła życie codzienne milionów kobiet i ich rodzin. Czy była to zmiana na lepsze? 50 lat po publikacji kontrowersyjnej encykliki Pawła VI, Humane vitae redakcja dominikańskiego miesięcznika zastanawia się, dlaczego Kościół sprzeciwia się sztucznej regulacji poczęć. Czy nie należy dziś zmodyfikować tego nauczania? A może wprost przeciwnie, dopiero teraz dorośliśmy do przyjęcia wymagającej etyki małżeńskiej błogosławionego papieża?
Siostra Barbara Chyrowicz analizuje głosy krytyków encykliki i tłumaczy, dlaczego jej argumentacja pozostaje dla większości katolików niezrozumiała. Prof. Mary Eberstadt opisuje świat po pigułce. Pokazuje, że wbrew przewidywaniom zwolenników antykoncepcji naszej cywilizacji nie grozi przeludnienie, ale epidemia samotności. Z rozmowy z Marianne Durano dowiemy się, dlaczego francuskie feministki walczą dziś z antykoncepcją. Salwatorianin Jarosław Merecki przybliża nauczanie Jana Pawła II o miłości małżeńskiej, zaś Małgorzata Wałejko zastanawia się, ile dzieci powinna mieć katolicka rodzina.
W drugiej części lipcowego „W drodze” przeczytamy trzy teksty poświęcone zaufaniu. Jezuita Stanisław Morgalla pisze, dlaczego tak trudno zaufać drugiemu człowiekowi. Dominikanin Wojciech Surówka odpowiada na pytanie, czy wiara to bezwarunkowe i ślepe zaufanie Bożym natchnieniom, a socjolog Maria Rogaczewska analizuje polską nieufność i podejrzliwość.
Numer otwiera rozmowa z Michałem Rusinkiem o języku kościelnym i książkach kucharskich napisanych przez nieistniejące siostry zakonne. Ponadto Tomasz Gałuszka OP opowiada o kobietach-spowiednikach w średniowiecznym Krakowie, zaś Mateusz Przanowski OP podpowiada jak rozpoznać fałszywych proroków. Poza tym jak zwykle felietony, recenzje i komentarze do niedzielnych czytań.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes. Szczegóły tutaj: http://www.miesiecznik.wdrodze.pl/index.php?mod=punktysprzedazy

Dominik Jarczewski OP