Księga Konstytucji Braci Zakonu Kaznodziejów mówi o tym, że bracia „są w szczególniejszy sposób powołani do pielęgnowania w ludziach ich dążenia do prawdy”. (KKZ, 77, II).
Próbą odpowiedzi na to wezwanie i głód prawdy w ludzkich sercach jest nasza Szkoła Filozoficzno-Teologiczna Bł. Czesława.
Szkoła oferuje zajęcia akademickie, prowadzone przez wybitnych wykładowców. Celem tych zajęć jest wprowadzenie do bogatej tradycji myśli teologicznej i filozoficznej w sposób uporządkowany i pogłębiony, a jednocześnie bardziej dostępny niż na aulach uniwersyteckich. Pragniemy w ten sposób pomóc wszystkim uczestnikom w ich osobistej drodze wiary. Dążymy do tego, aby wiara była rozumna i dojrzała, a dzięki temu integrowała całe nasze życie (myślenie i działanie).
W tradycji dominikańskiej studiowanie – czyli poszukiwanie prawdy – dokonuje się w duchu otwartości, szacunku dla ludzkiego rozumu i dialogu.
Jesteśmy przekonani, że jedynym źródłem prawdy jest sam Bóg, jednocześnie wiemy, że trzeba Go nieustannie poszukiwać i odkrywać nie tylko w Objawieniu, ale także w różnych kulturach, historii, w dziełach ludzkich i instytucjach, a nawet w różnych religiach. Taką duchowością pragniemy Was prowadzić przez, niekiedy zawiłe, rozważania nad Tajemnicą Boga i człowieka.
ZAJĘCIA (TAKŻE ONLINE)
Zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu – w sobotę, w godzinach od 10:00 do 13:30, z trzydziestominutowa przerwą (jest możliwości wypicia kawy, herbaty i małego „co nieco”). W sumie odbędzie się 36 godzin zajęć oraz wykład okolicznościowy. Jest możliwość uczestnictwa online.
ZAPISY
Aby się zapisać, należy wypełnić formularz i przelać 300-500 zł. Jest to opłata za cały cykl wykładów. Każdy uczestnik, w zależności od swoich możliwości, decyduje jaką kwotę chce zapłacić w ramach wyznaczonych widełek na podane niżej konto.
NUMER KONTA
Klasztor Dominikanów DSFT
83 1600 1462 1819 9666 3000 0015
PLAN WYKŁADÓW NA ROK 2024/2025
Pierwszy blok zajęć.
“Teologia feministyczna – reforma czy rewolucja w Kościele?”
dr Angelika Maria Małek
5 października, 9 listopada i 7 grudnia – 2024 r.
Drugi blok zajęć.
“Chrześcijaństwo w historycznym rozwoju cz. II. Kobieta, seks i magia.”
prof. dr hab. Robert Wiśniewski
daty: 11 stycznia, 8 lutego i 1 marca – 2025 r.
Notka biograficzna. Robert Krzysztof Wiśniewski (ur. 23 marca 1968 w Warszawie) – polski historyk, badacz dziejów Kościoła w starożytności. Absolwent historii Uniwersytetu Warszawskiego (1994). Doktorat w 2002 pod kierunkiem Ewy Wipszyckiej (Szatan i jego słudzy. Rola diabła i demonów w łacińskiej literaturze hagiograficznej IV–V w.). Habilitacja w 2013 (Wróżbiarstwo chrześcijańskie w późnym antyku czyli Jak poznać przyszłość i nie utracić zbawienia) tamże. Pracownik Zakładu Historii Starożytnej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego[3] jako asystent (1996) i adiunkt (2002). Redaktor czasopisma “U Schyłku Starożytności. Studia źródłoznawcze”. Od 2013 był kierownikiem projektu “Prezbiterzy na późnoantycznym Zachodzie”. Aktualnie kieruje Centrum Badań nad Cywilizacjami Starożytnymi (CRAC). z Wikipedii
Trzeci blok zajęć.
“Po co nam metafizyka? Krótkie wprowadzenie”
dr Janusz Pyda OP
daty: 10 maja, 7 czerwca 2025 r.
UWAGA; Będą dwa wykłady po 6 godzin. Plan następujący: 10:00-11:30 – 15 min przerwy – 11:45-13:15 – 45 min przerwy – 14:00-15:30. Oczywiście. godziny możemy jeszcze zmodyfikować.
Notka biograficzna: Janusz Pyda OP jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Tomistycznego i Akademii Katolickiej w Warszawie. Wykłada antropologię filozoficzną i teologię dogmatyczną m.in. w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów.
Wykład okolicznościowy
data 5 kwietnia 2025, według rozkładu zajęć