Zapraszamy 12 maja (czwartek) 2022 roku o godz. 19.30 do naszego klasztoru (Stary Refektarz) na spokanie Universum Myśli – O istocie człowieczeństwa w czasach zwątpienia. Gośćmi spotkania będą ks. Bartosz Rajewski (proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Londynie, autor książki ZGORSZENI BOGIEM) i ks. Jakub Bartczak (raper i autor książki RAPER W SUTANNIE). Spotkanie poprowadzi dziennikarz i fotoreporter Maciej Rajfur.
UNIVERSUM MYŚLI – Uniwersum oznacza wszystkie rzeczy, ujęte jako pewna całość, swojego rodzaju wszechświat. Myśl oznacza dowolny temat, który można rozważać w sposób racjonalny. Uniwersum Myśli, jako cykl spotkań, stwarza przestrzeń do podejmowania wszelkich zagadnień, dotyczących wiary, nauki, technologii czy codziennej egzystencji i ich analizy w maksymalnie wszechstronny sposób. Mimo, że projekt jest adresowany przede wszystkim do uczniów szkół średnich, to stawia sobie także za cel na tyle przystępną i jednocześnie rzeczową prezentację poruszanych treści tak, aby każdy – niezależnie od wieku – mógł z każdego spotkania odnieść jak najwięcej korzyści.
Goście:
ks. Jakub Bartczak (ur. 1980) – Wrocławianin, polski ksiądz, raper i autor tekstów. Ambasador Światowych Dni Młodzieży 2016. Współpracował z takimi raperami jak Tau, Bęsiu
Dzieciństwo
Wychowywał się we Wrocławiu. Z tamtejszym środowiskiem hiphopowym związany jest od małego dziecka, wyrastał w środowisku blokowisk. W przeszłości, jeszcze przed święceniami kapłańskimi, nagrywał rapowe utwory pod pseudonimem „Mane”. Religijność nabył po matce, która pilnowała, by zawsze w niedzielę byli w kościele. Od dzieciństwa lubił modlić się i rozmawiać z Bogiem.
Seminarium i kariera muzyczna
Jakub Bartczak wstąpił do seminarium w 2000 roku. Ukończył je w 2006, a niedługo później został wikariuszem w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie. Czas seminarium związał się z wymuszoną przerwą w przygodzie z muzyką. Pełnił również posługę w parafii św. Elżbiety i św. Wawrzyńca, a od 2015 roku jest wikariuszem parafii w Sulistrowicach. W 2013 na swoim profilu na Youtubie opublikował piosenkę „Pismo Święte” wraz z teledyskiem. W tym samym roku opublikował swoją pierwszą płytę „Powołanie”. W 2014 roku wziął udział w Hot 16 Challenge. W 2016 roku ukazała się kolejna, „Po prostu wierzę”. Ksiądz zapowiedział trzecią płytę, która promowana jest utworem „Bóg jest, działa”. Planowana była na październik 2017 roku, zaś wydana 10 września 2018 pod tytułem singla. Na wrzesień 2020 zapowiedziany został czwarty album, „Siemodle”. Członek hip-hopowych formacji Drutz i Drugi Komplet. Ma tytuł magistra, który uzyskał po obronieniu pracy z katolickiej nauki społecznej o środowisku hiphopowym jako o nowym wyzwaniu ewangelizacyjnym.W 2016 roku został koordynatorem i jednym z ambasadorów Światowych Dni Młodzieży. W wolnych chwilach daje koncerty, pracuje jako katecheta w Zespół Szkół Salezjańskich Don Bosco we Wrocławiu. Angażuje się w akcje charytatywne żywienia bezdomnych, prowadzi grupę w neokatechumenacie oraz działa jako duszpasterz młodzieży. Swoimi działaniami zachęca młodych do poznawania Jezusa i poszukiwaniu go w codziennym życiu. Obecnie duszpastersko pracuje w Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach i Kościół na Ślęży.
ks. Bartosz Rajewski (ur. 23 sierpnia 1983 r. w Łobzie) – kapłan archidiecezji gnieźnieńskiej, duszpasterz akademicki, prawnik kanonista, felietonista, proboszcz polskiej parafii pw. św. Wojciecha na Kensington & Chelsea w Londynie (www.parafia-kensington.uk), odpowiedzialny również za duszpasterstwo angielskiej parafii pw. św. Patryka na West Hendon w Londynie (od września 2019 r.) https://parish.rcdow.org.uk/hendonwest/
Życiorys
Formację kapłańską rozpoczął w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Po trzech latach formacji wyjechał na Florydę, gdzie przez pół roku pracował w Polskiej Misji Katolickiej w St. Petersburgu. Po powrocie do kraju został stypendystą Konferencji Episkopatu Włoch. Kontynuował formację kapłańską w Międzynarodowym Seminarium Regina Apostolorum, studiując na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. Do Polski powrócił w 2007, po zakończeniu rocznego stypendium. W 2011 ukończył Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 2011 w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie z rąk abp. Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski. Homilię podczas jego mszy prymicyjnej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łobzie wygłosił abp Henryk Józef Muszyński. Pracował w parafii pw. św. Jakuba Ap. w Miłosławiu. 27 kwietnia 2018 został honorowym obywatelem gminy Miłosław. Od 1 września 2012 do 31 sierpnia 2014 był wikariuszem w parafii pw. MB Częstochowskiej i Św. Kazimierza w Londynie, tzw. Katedrze Polski Niepodległej. Następnie został mianowany duszpasterzem akademickim (od września 2014 do października 2016) i proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Londynie (od września 2014). W roku 2017 ukończył studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2018-2020 był prawnikiem Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Od września 2019 roku jest odpowiedzialny także za duszpasterstwo angielskiej parafii pw. św. Patryka na West Hendon w Londynie. W latach 2018 – 2020 prowadził niedzielną audycję „Bóg w wielkim mieście” w Polskim Radiu Londyn. W latach 2020 – 2022 prowadził niedzielną audycję „Słowo na niedzielę” w Radiu Full FM.
Publicystyka
Jest autor kilkuset artykułów prasowych, reportaży i wywiadów. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, w „Niedzieli”, na portalu Katolik.pl. Współpracował z KAI. Od 2011 roku publikuje w „Nowym Tygodniku Łobeskim”, a od 2018 jest stałym felietonistą portalu Deon.pl, zaś od 2017 stałym felietonistą miesięcznika „Goniec Polski”. W latach 2017 – 2022 był stałym felietonistą najstarszego polskiego czasopisma w Wielkiej Brytanii – „Tygodnia Polskiego”. Jest również laureatem nagrody Mater Verbi przyznawanej przez Tygodnik Katolicki „Niedziela” za ewangelizacyjne wykorzystanie środków społecznego komunikowania myśli oraz wspieranie rozwoju katolickich mediów. Jest autorem monografii pt. “Moja parafia. Powojenne dzieje parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łobzie” oraz autorem opracowania z dziedziny prawa kanonicznego pt. “Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii wobec uprawnień udzielania dyspens od przeszkód małżeńskich Polakom zamieszkałym w Anglii i Walii”. W marcu 2022 ukazała się jego najnowsza książka pt. “Zgorszeni Bogiem”.
Maciej Rajfur – rocznik 1991. Pochodzi z Bolesławca. Mąż jednej żony Kamili, ojciec Róży i maleństwa, które jeszcze przebywa pod sercem mamy. Dziennikarz z powołania, wykształcenia i zawodu. Konferansjer, spiker. Pracuje w tygodniku „Gość Niedzielny” i w dzienniku „Gazeta Wrocławska”, a wcześniej można go było usłyszeć w radiu. Tworzył autorskie audycje. Publikował też teksty w kilku tytułach. Relacjonował wielkie imprezy jak Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej, czy Światowe Dni Młodzieży. Autor książki „Raper w sutannie”. Pasjonat opisywania niecodziennych ludzkich historii, których jeszcze nikt nie zdążył przedstawić. Prowadzi warsztaty dziennikarskie. Przez kilka miesięcy komentator sportowy. Fan piłki ręcznej, zimowej wspinaczki i górskiej turystyki. Uwielbia Tatry w śnieżnej bieli i minusowej temperaturze. Chętnie zgłębia historię Polskiego Państwa Podziemnego. Żyje według dewizy: „Bóg, honor, ojczyzna”. Z przyjemnością spotyka i rozmawia z ludźmi o innych poglądach. Prowadził różnego rodzaju spotkania, moderował debaty społeczno-polityczne. Na Facebooku można go spotkać pod hasztagiem #dziękiBogumamżonę. Z resztą, za swój największy sukces uważa fakt, że kobieta, którą pokochał, zgodziła się być jego żoną i spędzić z nim resztę życia.