Już ponad miesiąc gościmy w naszym klasztorze uchodźców z Ukrainy. Jest to możliwe w dużej mierze dzięki pracy niesamowitych wolontariuszy oraz hojnemu wsparciu wiernych z kościoła św. Wojciecha i przyjaciół z całej Polski. Chcemy Wam dzisiaj przedstawić krótkie podsumowanie naszej dotychczasowej pracy.

Do tej pory gościliśmy 49 dorosłych i 33 dzieci z Ukrainy. Obecnie w klasztorze przebywa 39 osób (18 dorosłych i 21 dzieci). Są to uchodźcy ze wschodniej Ukrainy (Charków, Kijów, Zaporoże, Odessa, Półtawa). Do ich użytku przystosowaliśmy 4 dotychczasowe pokoje gościnne klasztoru, 1 biuro, 2 aneksy kuchenne oraz 4 sale duszpasterskie. Wspólnie z wiernymi z naszego kościoła znaleźliśmy też cztery mieszkania na wynajem dla czterech rodzin (13 dorosłych, 9 dzieci, kot i dwa psy). Dwa mieszkania opłacamy z ofiar pieniężnych od naszych wiernych, pozostałe dwa finansują grupy znajomych z naszego kościoła. Pierwszą rodziną, która do nas przybyła, była muzułmańska rodzina Tatarów z Krymu.

Niezależnie od tego odesłaliśmy na kwatery do rodzin naszych wiernych 11 dorosłych i 11 dzieci. Pomagamy w wypełnianiu wniosków o pesel, w kontakcie ze szkołami i uczelniami wyższymi, pośredniczymy w tłumaczeniu dokumentów, szukaniu pracy i miejsc zakwaterowania. Dzięki życzliwości i pomocy osób związanych z naszym duszpasterstwem, zapewniamy opiekę zdrowotną dzieciom i dorosłym. Wierni z naszego kościoła przynoszą także żywność, buty, odzież, sprzęt gospodarstwa domowego, rowery, hulajnogi i deskorolki. Każdy otrzymał szlafrok i kapcie 🙂 Pomagamy głównie kobietom i dzieciom. Mężczyźni pozostali w Ukrainie i walczą na froncie.

Jeśli chcesz nam pomóc w ich utrzymaniu i pomocy w usamodzielnieniu się, prosimy o przelew na numer rachunku: 62 1600 1462 1819 9666 3000 0005 (Bank BNP Paribas), z dopiskiem „uchodźcy w klasztorze”.