Wieczory Czesławowe – Muzyka organowa: Europejskie Dziedzictwo Chrześcijańskie. Międzynarodowy cykl koncertów organowych to dominikańska oferta kulturalna w ścisłym centrum Wrocławia.

Tegoroczny cykl koncertowy z muzyką organową i kameralną, który zostanie zapoczątkowany w tym roku w kościele p.w. Św. Wojciecha we Wrocławiu (OO Dominikanie) powstaje z potrzeby wzbogacenia oferty kulturalnej ścisłego centrum Wrocławia.

Kościół OO dominikanów, położony jest w miejscu będącym swoistym tyglem współczesnego miasta. W miejscu którym mieszają i łączą się ze sobą warstwy kulturowe, religijne i ekonomiczne. W miejscu ważnym dla turystyki Wrocławia (bliskość Muzeum Architektury, Panoramy Racławickiej), w miejscu ważnym dla religii (Kaplica z grobem bł. Czesława, założyciela wrocławskich dominikanów, a od 1963 r. Patrona Wrocławia).

W kościele tym, jako jednej z nielicznych świątyń, znajdują się dwa instrumenty organowe, o różnej stylistyce brzmieniowej. Organy, które pozwalają zaprezentować potencjalnym słuchaczom szerokie spectrum muzyki organowej i kameralnej. Ponadto jeden z nich to opus vitae Józefa Cynara, polskiego organmistrza, który na stałe wpisał się swoimi instrumentami w historię i organową panoramę Wrocławia. Podczas ok. godzinnego koncertu słuchacze będą mieli możliwość posłuchania obu instrumentów.

Cykl składał się będzie z trzech koncertów, pierwszy z nich odbędzie się w czwartek 19 lipca w Wigilię Uroczystości bł. Czesława. Kolejne koncerty odbędą się cyklu comiesięcznym w środy, które znajdują się w kalendarzu w okolicach 20 dnia miesiąca, zatem będą to: 22 sierpnia i 19 września. Można zapytać dlaczego akurat w środy? Ponieważ tradycyjnie we wrocławskim klasztorze dominikanów są one dniem poświęconym bł. Czesławowi poprzez sprawowane cotygodniowe msze wotywne i nabożeństwa do błogosławionego.

W roku jubileuszowym 100-lecia odzyskania niepodległości wystąpią tylko polscy artyści-organiści z Polski, USA i Europy. Cykl zainauguruje dr Wojciech Wojtasiewicz, polski organista mieszkający w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, następnie usłyszymy prof. Tomasza Adama Nowaka z Niemiec, a na zakończenie cyklu dra Tomasza Głuchowskiego, organistę wrocławskich dominikanów. Wydarzenie objęte Patronatem Honorowym Prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów o. Pawła Kozackiego oraz Metropolita Wrocławskiego ks. abp dr Józefa Kupnego 

Kontakt do organizatorów: Tomasz Głuchowski tel. 606301405

Grafika i opracowanie materiałów: Wincenty Styś
Opracowanie programów koncertowych: Weronika Przybylska

Identyfikacja:

Materiały prasowe: