Wieczory Czesławowe – Muzyka organowa: Europejskie Dziedzictwo Chrześcijańskie. Międzynarodowy cykl koncertów organowych to dominikańska oferta kulturalna w ścisłym centrum Wrocławia.

Tegoroczny cykl koncertowy z muzyką organową i kameralną, który zostanie zapoczątkowany w tym roku w kościele p.w. Św. Wojciecha we Wrocławiu (Dominikanie) powstaje z potrzeby wzbogacenia oferty kulturalnej ścisłego centrum Wrocławia.

Kościół Dominikanów, położony jest w miejscu będącym swoistym tyglem współczesnego miasta. W miejscu którym mieszają i łączą się ze sobą warstwy kulturowe, religijne i ekonomiczne. W miejscu ważnym dla turystyki Wrocławia (bliskość Muzeum Architektury, Panoramy Racławickiej), w miejscu ważnym dla religii (Kaplica z grobem bł. Czesława, założyciela wrocławskich dominikanów, a od 1963 r. Patrona Wrocławia).

W kościele tym, jako jednej z nielicznych świątyń, znajdują się dwa instrumenty organowe, o różnej stylistyce brzmieniowej. Organy, które pozwalają zaprezentować potencjalnym słuchaczom szerokie spectrum muzyki organowej i kameralnej. Ponadto jeden z nich to opus vitae Józefa Cynara, polskiego organmistrza, który na stałe wpisał się swoimi instrumentami w historię i organową panoramę Wrocławia. Podczas ok. godzinnego koncertu słuchacze będą mieli możliwość posłuchania obu instrumentów.

W ramach naszej inicjatywy kulturalnej Wieczory Czesławe, serdecznie zapraszamy na kolejny cykl spotkań muzycznych. W tym roku organizujemy serię trzech koncertów kameralnych: „organy +” (w poprzednim był to cykl koncertów stricte organowych).

Pierwszy koncert odbędzie się w środę 25 września o godz. 20:00, a kolejne w październiku i listopadzie. Będziemy mogli posłuchać brzmienia organów nie tylko w głównym kościele, ale również instrumentu znajdującego się w kaplicy św. Józefa.  Na najbliższym koncercie wystapią dla Państwa: organistka Julianna Petzuch i skrzypek prof. Adam Musialski z katowickiej Akademii Muzycznej.

Serdecznie zapraszamy, wstęp na  to wydarzenie jest wolny. 

Grafika i opracowanie materiałów: Wincenty Styś
Opracowanie programów koncertowych: Weronika Przybylska

Identyfikacja:

Materiały prasowe: