Pragnąc odpowiedzieć na to wezwanie, ale także na głód prawdy w ludzkich sercach i potrzebę dojrzałej wiary, rozpoczynamy działalność Filozoficzno-Teologicznej Szkoły Bł. Czesława.
Nasza Szkoła oferować będzie zajęcia akademickie, prowadzone przez wybitnych wykładowców. Celem tych zajęć jest wprowadzenie do bogatej tradycji myśli teologicznej i filozoficznej w sposób uporządkowany i pogłębiony, a jednocześnie bardziej dostępny niż na aulach uniwersyteckich.
Pragniemy w ten sposób pomóc wszystkim uczestnikom w ich osobistej drodze wiary. Dążymy do tego, aby wiara była rozumna i dojrzała, a dzięki temu integrowała całe nasze życie (myślenie i działanie).
W naszej tradycji studiowanie – poszukiwanie prawdy – dokonuje się w duchu otwartości, szacunku dla ludzkiego rozumu i dialogu.
Jesteśmy przekonani, że jedynym źródłem prawdy jest sam Bóg, jednocześnie wiemy, że trzeba Go nieustannie poszukiwać i odkrywać nie tylko w Objawieniu, ale także w różnych kulturach, historii, w dziełach ludzkich i instytucjach, a nawet w różnych religiach. Taką duchowością pragniemy Was prowadzić przez niekiedy zawiłe rozważania nad Tajemnica Boga i człowieka.

ZAJĘCIA

Zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu – w sobotę (zasadniczo w pierwszą sobotę miesiąca) w godzinach od 10:00 do 13:30, z trzydziestominutowa przerwą (jest możliwości wypicia kawy, herbaty i małego „co nieco”. W sumie odbędzie się 36 godzin zajęć.

ZAPISY

Aby się zapisać, należy wypełnić formularz i przelać 300 PLN na podane niżej konto.

NUMER KONTA

Klasztor Dominikanów DSFT
83 1600 1462 1819 9666 3000 0015

PLAN WYKŁADÓW NA ROK 2021/2022

UWAGA. W zależności od sytuacji pandemicznej, wykłady odbywać się będą: tradycyjnie (stacjonarnie),  „hybrydowo” (stacjonarnie dla mniejszej ilości osób z jednoczesną transmisją internetową), online (transmisja dla wszystkich na żywo) oraz, w ostateczności, poprzez przekazywane nagrania wraz z materiałami. Wykłady będą również nagrywane – mam nadzieję, że nie tylko audio.

Pierwszy blok zajęć

„Dogmat czy prawda? Wprowadzenie do teologii dogmatycznej w antydogmatycznych czasach”.
dr hab. Józef Majewski
daty: 2 października, 6 listopad i  4 grudnia – 2021 r.

Notka Biograficzna: Józef Majewski, doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, teolog, antropolog mediów, kierownik Zakładu Dziennikarstwa i Mediów, członek Komitetu Naukowego Instytutu Analiz Społecznych i Dialogu „Laboratorium Więzi”, członek kolegium redakcyjnego kwartalnika „Więź”, tłumacz, publicysta, dziennikarz, redaktor, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”. Autor, współautor, tłumacz i redaktor ponad 40 książek, w tym autor takich prac jak:„Błogosławić mnie będą”. Nowotestamentalny obraz Matki Pana według katolicko-luterańskiego dialogu w USAMiłość ukrzyżowana. Nad teologią cierpienia Jana Pawła II; Spór o rozumienie Kościoła. Eklezjologiczne uwarunkowania i perspektywy wielkich debat teologicznych na przełomie XX i XXI wiekuTeologia na rozdrożach; Wstęp do teologii dogmatycznejReligia – media – mitologia;  Fuga przemijania. Słowo o eschatologii Jarosława IwaszkiewiczaWiara w trudnych czasach; Kanony śmierci. Słowo o chrystologii „Wariacji goldbergowskich” Jana Sebastiana BachaReligia – media – popkultura (razem z Martą Kokoszczyńską); w przygotowaniu Krzyż Jezusa i ślepy Amor. Słowo o religijnym przesłaniu instrumentalnej muzyki J.S. Bacha (Wydawnictwo słowo/obraz terytoria). Redaktor prowadzący i współautor podręcznika akademickiego Dogmatyka (6 tomów).

Współautor i/lub redaktor takich książek jak:Nad przepaściami wiary. Z ks. W. Hryniewiczem rozmawiają E. Adamiak i J. MajewskiPuste piekło? Spór wokół ks. Wacława Hryniewicza nadziei zbawienia dla wszystkichZapatrzenie. Rozmowy ze Stefanem SwieżawskimMedia – biznes – kulturaKościół – komunikacja – wizerunekLiturgia – muzyka – język. O współczesnej komunikacji KościołaPoronienie. Zrozumieć rodziców po straciePapież Franciszek. Sługa nowego świataTabu Polaków. Kontrowersje (ebook); Celibat. Za i przeciw (ebook); Humanistyka w czasach pop (ebook); Dilemmas of the Catholic Church in PolandLeksykon wielkich teologów XX/XXI wieku (3 tomy).

Publikował na łamach takich czasopism jak: „Bliza”, „Diagonali”, „Gdański Rocznik Ewangelicki”, „Gość Niedzielny”, „Herder Korrespondenz”, „Horyzonty Wychowania”, „Karto-Teka Gdańska”, „Kronos”, „Littera Antiqua”, „Miscellanea Anthropologica et Sociologica”, „Przegląd Powszechny”, „Przegląd Religioznawczy”, „Rzeczpospolita”, „Salvatoris Mater”, „Sensus Historiae”, „Studia i Dokumenty Ekumeniczne”, „Studia Paedagogica Ignatiana”, „Studia Theologica Varsaviensia”, „Theological Research”, „Twórczość”, „Universitas Gedanensis”, „Gazeta Wyborcza”, „W drodze”, „Więź”, „Znak”, „Życie Duchowe”.

Drugi blok zajęć

„Skąd się wzięły sakramenty? Historia i teologia Chrztu i Pokuty”
dr Dominik Jurczak OP – NOTKA BIOGRAFICZNA
daty: 8 stycznia, 19 lutego i 12 marca – 2022 r.

Trzeci blok zajęć

„Jaka etyka jest możliwa w pluralistycznym świecie? Czy do moralnego życia potrzeba Boga?”
dr hab. Barbara Chyrowicz SSpS
daty: 2 kwietnia, 7 maja i 4 czerwca – 2022 r.

Notka biograficzna: